Hírek : Jól finanszírozhatók az agrárcégek a Budapest Bank szerint |
Jól finanszírozhatók az agrárcégek a Budapest Bank szerint
2011.10.11. 07:31
Speciálisan az agrárvállalkozások igényeihez igazított hitel- és partnerségi programot kínál a Budapest Bank. Hogyan segíthet a pénzintézet az Ön cégének?
„Ha az agrárvállalkozások sikeresek, az az őket hitelező banknak is jó. A mezőgazdasági cégeket jól finanszírozható, stabil ágazati szereplőknek tartjuk, és arra törekszünk, hogy olyan kapcsolatot alakítsunk ki velük, amelyben mindkét fél megtalálja a számítását” – mondja a mezőgazdasági cégek finanszírozásával kapcsolatban Tömör László, a Budapest Bank agrárszakértője.
Tömör László, a Budapest Bank agrárszakértője
Az agrárvállalkozások többsége fogyasztásra termel, és termékeikre a kereslet – ha némileg csökkent is – stabil maradt a válság alatt is. Másfelől a támogatási rendszer is jórészt változatlan maradt, a korábbi források 2009-2011 során is elérhetők voltak, így a válság nem viselte meg a gazdálkodókat annyira, mint néhány más iparágat. Mi több, az exportra termelő cégekre jó hatással volt a devizaárfolyamok alakulása, így náluk már a növekedés jelei is megfigyelhetők.
Hogyan hatott a válság az élelmiszeripari és mezőgazdasági cégekre?
A válság a mezőgazdasági cégeket kevéssé érintette, de bizonyos szempontból az agrárágazat mindig kiszolgáltatottabb a többi iparágnál, hiszen az időjárást a legjobb menedzser sem tudja befolyásolni. Ezenkívül az utóbbi időben az élelmiszeriparban az árfolyamváltozások kiszámíthatatlansága, az állattenyésztésnél a takarmányárak drasztikus emelkedése nehezítette az agrárvállalkozások helyzetét.
Úgy látjuk, a vállalkozások egy része még alultőkésített, és likviditási problémákkal küzd, így többségük elhalasztja a nagyobb, kapacitásnövelő fejlesztéseket. Ugyanakkor az elmúlt pár évben technológiai oldalon tapasztaltunk fellendülést. Leginkább az EU-s támogatásoknak köszönhetően egyre több vállalat tudott költséghatékony gépeket beszerezni, korszerűsíteni. Emellett a támogatott beruházások közül a termékfejlesztésre, állattenyésztő-telep építésre vagy felújításra fordított források kerültek előtérbe az utóbbi években.
Mitől tud talpon maradni, jól működni egy agrárvállalkozás?
Az agrárcégekre is igaz, ami a legtöbb vállalkozásra: a több lábon állás, a piaci és a gazdasági változásokhoz való gyors alkalmazkodási készség segítheti át a cégeket a kihívásokkal teli időszakon. Mi pedig pénzügyi segítséget nyújtunk ahhoz, hogy minél gyorsabban reagálhassanak a változó környezethez, és terveiket megvalósítsák.
Ugyanakkor nem csak a gazdaság fellendülése és a stabil gazdasági környezet visszaállása feltétele a cégek hatékony működésének. A jó működés záloga a tudástranszfer, a tudás átadása is: ennek jelen kell lennie az integrátorok szintjén, hogy a termelőket hasznos szakmai javaslatokkal lássák el, jelen kell lennie az utódlásnál, generációváltásnál, hogy a cég folyamatosan működhessen, és elengedhetetlen a banki együttműködésben is: kollégáink ezért arra törekszenek, hogy tudásuk legjavát nyújtva segítsék a gazdálkodókat.
Hogyan tud együttműködni a Budapest Bank a gazdaságokkal?
A bank az agrárágazatra jellemző specifikus ciklusigényekhez igazítva alakítja ki termékeit, ilyen pl. a növénytermesztési hitel, vagy a támogatások előfinanszírozása. Az agráreszközök finanszírozása azonban nem csak vállalati üzletágunknál, hanem a lízing cégünknél is kiemelt fontosságú. A Budapest Bank leányvállalata, a Budapest Lízing Zrt. kifejezetten agrárcégeknek – többek között őstermelők, családi gazdaságok számára - is kínál megoldásokat: ilyen például a 0 százalékos önerővel igényelhető áfa visszaforgatással működő lízingkonstrukció, vagy a törlesztési részletek szezonális visszafizetésének lehetősége. Eszközvásárlási hitelünk azon vállalkozások számára nyújt megoldást, amelyek beruházása az Új Magyarország Fejlesztési Tervhez köthető támogatások keretében megvalósuló egyedi gépbeszerzésekhez kapcsolódik. Célunk minél hatékonyabb segítséget nyújtani a vállalkozóknak, hosszú távú kapcsolatot kiépíteni velük, hisz az időjárásra ugyan nincs hatása gazdálkodóknak, de pénzügyeikre igen.
Forrás: www.agrotrend.hu
|